11 dev-акаунтів, на які треба підписатися в твіттері

Liuba Kuibida
7 min readJun 30, 2018

--

Недавно я повернулась у твіттер, щоби якось розвіяти нудьгу перед початком нового сезону АПЛ. Я знала, що це популярна платформа серед розробників і розробниць, тому підписалась на кілька акаунтів заради цікавості. Не встигла я отямитись, як у мене вже є список web, який я час від часу переглядаю. В основному, це — фрагменти життя невідомих мені людей, фотографії з конференцій і міст, які вони відвідують, а також твіти про індустрію, в які я лінуюсь вникати. З іншого боку, усе це — живі люди із різних куточків світу, які виростають із різних досвідів, середовищ, культур, але яких можна назвати спільнотою, що змінює світ (чи принаймні має для цього необхідні ресурси). Ось вони:

1. Nicolas Gallagherперший розробник, якого я зафоловила цілеспрямовано. Не тільки тому, що він п’ять років пропрацював у Twitter, чи написав Normalize.css, яким я найчастіше користуюсь для скидання стилів для всіх елементів. А тому, що він має диплом Кембріджа з антропології і природничих наук. Для мене він є прикладом того, що поєднання гуманітарних наук (з їхньою гуманістичною перспективою і критичним інструментарієм) і технологій — можливе, і навіть бажане. У профілі Ніколаса ви знайдете посилання на Бруно Латура, дослідження про дезінформацію в соціальних мережах і відео з виступу комісара ООН з прав людини. Але трапляються також в’їдливі твіти про CSS:

2. Sara Soueidan — напевно найвідоміша розробниця-експертка SVG. З десяток відео на ютубі, майже півсотні доповідей і воркшопів у різних країнах світу, а також безкінечний список статей. І судячи з того, що пишуть про Сару в твіттері, кожен її виступ — надихає:

Сара живе в Лівані, її запрошують на конференції в США, Канаді, Австралії і Західній Європі, і я дуже сподіваюся, що одного дня вона приїде в Україну.

3. Ire Aderinokun — дизайнерка користувацьких інтерфейсів і фронтенд розробниця з Нігерії. У неї дуже красивий сайт (а як інакше?), і я вже згадувала її в пості про поведінку блочних елементів.

Недавно Іре виступила з доповіддю “CSS for the Next Billion Users”, в якій нагадала про те, що люди в світі говорять різними мовами, мають тимчасові, набуті або вроджені проблеми зі здоров’ям і самопочуттям, і час від часу або постійно перебувають у зонах з обмеженим доступом до мережі. І всі вони хочуть користуватися інтернетом! — Який жах! У своїй презентації Ірен закликає при розробці сайту чи мобільного додатку враховувати потреби різних людей, і показує, як це можна зробити.

Слайди з презентації Іре

4. Hugo Giraudelфранцузький фронтенд розробник, який мешкає в Берліні, і працює адвокатом веб-доступності. У своїй роботі і публічній діяльності Г’юго виходить з принципу, що вміст сайту має бути доступним для всіх (цитата з інтерв’ю для InsideN26):

Досвід користування не обов’язково мусить бути одинаковим для всіх користувачів, однак кожен повинен мати можливість користуватися наявним контентом і мати доступ до тих самих сервісів, незалежно від того, є в нього інвалідність чи ні. (…) Якщо ми розробляємо щось для користувачів, то ми розробляємо це для всіх, а не лише для привілейованих. Люди без інвалідності — привілейовані.

Минулого року Г’юго приїздив на конференцію CSS-Minsk-JS, де говорив про інклюзивність і різноманіття в інтернеті. І судячи з його твіттера, для нього це не менш важливо в реальному житті:

5. Присутність жінок в STEM — окрема і болюча тема. В чаті Women Who Code Kyiv був лінк на дискусію, яка в черговий раз оприявнила виклики, з якими стикаються жінки в IT. Дискримінація при прийомі на роботу, нижчі зарплати, сексистські жарти та стереотипи “це не жіноча професія”, які переслідують тебе вдома, на роботі і на конференціях — прочитайте історію Svetlana Bozhko, яку по твітах зібрав феміністичний канал Авторка негодует:

Свєтлана — програмістка з Білорусі, яка живе і працює в Лондоні. В свої 25 вона викладає в Cambridge Spark, веде подкаст для інженерів DevZen і працює у власній R&D компанії в сфері машинного навчання High Dimension. В інтерв’ю для dev.by вона розказує, як розвивалась її кар’єра в IT від студентки EPAM до викладачки у бізнес-школі Кембриджа.

6. Один із способів допомогти жінкам збудувати кар’єру в IT — це забезпечити їм середовище для навчання і обміну досвідом. Я вже писала про майстер-класи DjangoGirls, і хоча подібні ініціативи часто (хоч і безпідставно) критикують, їх з’являється щоразу більше, і це прекрасно. Так, недавно я довідалася про спільноту розробниць Vue.js — фреймворка, який обійшов React за кількістю зірок на Ґітхабі. VueVixens організовують воркшопи по всьому світу, і цього липня він відбудеться в Одесі. Особливо приємно, що вестиме його українська розробниця Natalia Tepluhina.

В інтерв’ю для oneminutejs Наталя розповіла, що її досвід програмування починався з BASIC і Pascal. Їй тоді було 11 років, тато працював системним адміністратором, і підтримував доньку в бажанні розвиватися в комп’ютерних науках. Зараз Наталя — головна інженерка в VueVixens, і велику частину свого часу й зусиль покладає на те, щоби більше жінок-програмісток змогли долучитися до спільноти Vue:

Мені здається, що спільноті Vue (як і будь-якій іншій спільноті в галузі технологій чи фронтенд-розробки) не вистачає різноманітності. Як показало недавнє дослідження StackOverflow у галузі технологій представлено лише 7% жінок і близько 1% людей з небінарною ґендерною ідентичністю. Майже на кожному мітапі по Vue, в якому я брала участь, було всього 2–3 жінки. Це жахливо! Тому основна мета VueVixens — зробити спільноту більш відкритою і збалансованою.

7. Vue придумав Evan You, і подібно до Ніколаса Ґаллахера його шлях в індустрію не був лінійним. Він закінчив школу в Шанхаї, а після переїзду в США поступив в коледж, де вивчав мистецтво та історію мистецтва. Еван розумів, що з такою спеціальністю важко знайти роботу, і подався на програму в Парсонс, де студенти були наполовину дизайнерами, наполовину програмістами. В цей час він почав експериментувати з JavaScript, і невдовзі ці експерименти привели його в Google.

На роботі Еван займався прототипуванням в браузері, і на багатьох проектах використував Angular, який здавався занадто громіздким для поставлених задач. Еван почав думати над тим, щоби “полегшити” Angular — відмовитися від додаткових концепцій, і залишити мінімальний набір функцій, таких як декларативна прив’язка даних. Так він винайшов Vue, і ось уже 4 роки постійно його вдосконалює, зокрема для того, щоби зробити Vue максимально доступним для початківців:

Я також дбаю про Vue з точки зору доступності, виходячи з переконання, що технології повинні дозволяти більшій кількості людей створювати речі.

8. Характерно, що Еван Ю вчився програмувати із онлайн-курсів і книжок, а також читаючи код інших людей. Серед програмістів, які вплинули на його становлення, він називає TJ Holowaychuck: “Коли я дивлюся код Ті Джея, то розумію, що він по-справжньому елегантний”. Ті Джей Головайчук написав express, jade, mocha, stylus, він автор 550 репозиторіїв на npm. Він вклав дуже багато зусиль у розвиток Node.js та його інфраструктури, а чотири роки тому несподівано перейшов на Go. На Ґітхабі його ім’я цитується понад мільйон разів. Коротше, він — легенда:

Звичайна неділя Ті Джея: він напише більше коду на JavaScript, ніж ти за тиждень, і його код буде кращий і чистіший за твій. І навіть тоді він знайде час твітнути 20 разів на день про фільм Ріддік, відповість на всі фідбеки на Ґітхабі, і завершить свій день фотографією якогось пейзажу.

При цьому про особисте життя Головачука мало що відомо. Він не з’являється на публіці, воліє працювати з дому, є лише три відомі його фотографії (на них йому не більше тридцяти) і, якщо вірити його твіттеру, він мешкає в Канаді. Існує навіть теорія, що під його іменем ховається декілька людей. У будь-якому випадку, Ті Джей веде твіттер, і там безперечно є що почитати.

9. Dmitriy ZaporozhetsRuby розробник з України, співзасновник GitLab — платформи, яку все більше користувачів розглядають як альтернативу Ґітхабу:

У перший же день після оголошення про покупку GitHub компанією Microsoft на GitLab було перенесено понад 100 тисяч проектів, а кількість продажів платних сервісів зросла в 7 разів. У Twitter розпочався рух #movingtogitlab. — писали на Сodeguida.

В своєму недавньому виступі на конференції, присвяченій віддаленій роботі, Дмітрій відзначив, що команда GitLab — це 300 людей із 40 країн. Компанія поважає мультикультурність і різноманіття, підтримує жінок і ЛГБТ в індустрії, впроваджує принципи інклюзивності при прийомі на роботу і спонсорує організації та події, націлені на збільшення різноманітності у сфері технологій (RailsGirls, наприклад). А ще в них є команда домашніх тварин — подивіться.

10. В акаунті Hampton, на перший погляд, немає нічого цікавого — якісь незрозумілі ретвіти, жарти для своїх, фотографії з поїздок, цитати з прочитаних книжок. Нудно! Але тільки до тих пір, поки ви не з’ясуєте, що це твіттер того самого Хемптона Кетліна, який придумав Sass і Haml. Хемптон — відкритий гей, разом з чоловіком вони написали книжку Pragmatic Guide to Sass, а також долучилися до відставки Брендана Айка (людини, яка придумала JavaScript!) з посади CEO в Mozilla, оскільки той підтримав каліфорнійський законопроект про заборону одностатевих шлюбів. І так, Хемптон пише в твіттері про ЛГБТ в IT, просто треба довше погортати:

11. Blue Gay Carmen San Diego — лесбійка, контриб’юторка в Open Source, розробниця в SassCSS і Google. Мені не вдалося з’ясувати її офіційне ім’я чи знайти список публікацій в мережі, тому насолджуйтесь цим безперервним потоком аніме і фотографій із синнім волоссям. О, а ось і фоточки з весілля:

Мене вражає і водночас гнітить, як просто інтернет стає зручним інструментом для поширення невігластва і нетерпимості, які вириваються назовні і несуть реальну загрозу злочинів на ґрунті ненависті. І я насправді не знаю, що можна цьому протиставити, окрім як транслювати ідеї рівності, доступності і толерантності всіма можливими засобами і каналами. Якщо ви знаєте в твіттері людей, котрих варто добавити в мій reading list — діліться в коментарях. З вами була ni4yja, до наступних зустрічей!

--

--

Liuba Kuibida

Stories on programming, career in tech, and living through the war.